Mama Fiyatlarındaki Artış

Bu yazıyı birlik olup neler yapabilirizi konuşmak için yazıyorum.

Mevzu tam olarak sadece evde bizimle yaşayan dört patili dostlarımız değil. Asıl mesele sokaktakiler. Kalitelisinden tut çöp içerikli olana değin tüm mamaların fiyatları dudak uçuklatan cinsten. Fakat evde birlikte yaşadığımız canlılar için bir yolunu bulup, oradan kısıp buradan arttırıp, fiyatı artsa da düzenli yediği mamayı almayı bir şekilde sağlayabiliyoruz.

Benim şahsi sıkıntım sokak kedilerine aldığım mamalarda.

İlk zamanlar kendi kedilerim için Acana alıyordum. Şimdi imkanı yok alamam. Sonra N&D tahılsıza geçmiştim. Ona da bütçem yetmeyince az tahıllısına geçtim. Sonra ona da bütçem yetmeyince şimdi en son Brit Care tahılsıza geçtim. Bunun da fiyatları artarsa artık daha ne yapacağım bilmiyorum. Kendi kedilerime aldığım mamaların fiyatları arttıkça sokak kedilerine aldığım mamalarda da en ucuzu neyse onu almak zorunda kalıyorum.

Hadi bizim evde beslediğimiz canları lüks olarak görsünler, onlar senin evinde bize ne onlardan desinler tamam ona bir şey demiyorum. Evdekiler benim sorumluluğumda tamam. Peki ya bu sokaktakiler? Onlar kimin kedileri, köpekleri, kuşları vs. Atalarımız yüzyıllar önce bu hayvanlara yapılabilecek en büyük kötülüğü yapmış, biz insanlara muhtaç hale getirmişler. Madem öyle bunun sorumluluğunu almak zorunda değil miyiz? Ben tek başıma yetemiyorum her birisine.

Ağustos ayında 15 kilo mama 50 küsüre varken şimdi en aşağı 90 liralarda. Buna ne zaman birisi çıkıp da bir dur diyecek. Bu sokaktaki hayvanları beslemek lükse mi giriyor? Lüks diye mi her daim kendimizden vermek durumunda kalıyoruz? Ancak kermesler düzenleyip para toplayabiliyoruz. Ama bu yine kendi aramızda oluyor ve yetmiyor.

Bu hayvanları besleyenlerin çalışmayanı var, öğrencisi var, maaşı az olanı var vs. Belediyeler niçin bize bireysel olarak kendi sokağımızdaki hayvanları beslemek için yardımda bulunmuyor? Belki böyle bir hizmet vardır ben bilmiyorum. İşte o yüzden bu yazıyı yazıyorum, bilgilenebilmek için. Barınaklara yardımda bulunuyor biliyorum ama bireysel olarak kendi halindeki, hiç bir gruba, derneğe üye olmamış, kendi sokağındakini, mahallesindekini, dışarı çıktığında yolda gördüklerini besleyen kişilere de yardımcı oluyorlar mı bilmiyorum.

Eskiden 1 kilosu 3-4-5 liraya mamalar vardı. Şimdi en aşağı 8 lira.

Güya sözde yerel markalar da var bir de. İsim vermeyeyim. Bilenler bilir. İthallerle aynı hatta daha fazla fiyatta. Ne anladım o zaman ben bu işten. Eskiden kilosu 3-4 lirayken alıyordum ismini vermek istemediğim o markadan. Şimdi alamıyorum.

Bambaşka bir açıdan bakacak olur isek yerel üretim vegan mama olmadığı için vegan mama almak isteyip ama ülkede ithal de olsa satışı olmadığı ve yurt dışından getirtmek çok pahalı olduğu için vegan mama alamayanlar da var. (Ben vegan besleme yapmıyorum, yapılmalı mı yapılmamalı mı tartışmıyorum da, sadece var olan bir durumu söylüyorum.)

Yerel markalara seslenmek istiyorum buradan. Bilmem ne ülkesinin bilmem şu koordinatlarının bilmem şu bölgesinden hayvan ithal edip fiyatları ithal mamalarla kafa kafaya getirmek yerine, kendi ülkemizde vegan mama üretmeyi, böylece çok daha düşük ücretlerle bu talepleri karşılamayı deneyebilirsiniz.

Yazım okunduktan sonra bu kızın yardıma ihtiyacı var dur ona maddi destek olayım izlenimi çıkmasın. Benim elhamdulillah hiç bir maddi desteğe ihtiyacım yok. Öyle bir izlenim çıkarsa mevzu yine kendi aramızda para toplamaya döner. Benim tek istediğim duyarlı insanlar olarak çoğalmamız, kamuoyu oluşturmamız ve birlik olup yetkililere taleplerimizi bildirmemiz. Bu sokaktaki canlılar herkesin sorumluluğu altında. Bir tek bireysel olarak benim değil. Herkesin idrak etmesi gerekiyor. Ben bir lükse para yatırmıyorum. Bu bir ihtiyaç ve zorunluluk. Herkes kendi sokağındaki canlılara sahip çıksın ve yetkililerden nasıl destek alabilirizi birlikte konuşalım.

2 comments

 1. bendehalaarıyorum · Mart 2, 2019

  Merhabalar, vakit ayırıp yorum yazdığınız için teşekkürler. Dediğiniz siteyi daha önce kullanmadım. Siteden sayenizde haberim oldu. Siteyi incelediğimde maalesef şu anda kedilerimin yediği mamanın orada satıldığını göremedim. O yüzden bir fiyat karşılaştırması yapamayacağım. Ve yine kullandığım kumları da orada göremedim. Bir fikir veremeyeceğim ne yazık ki.
  Spesifik olarak bir site değil de o ürünün hangi sitede en uyguna satıldığını görmek için çoğu zaman akakce ve cimri’yi kullanıyorum. Sıralamada güvendiğim siteler var ise oralardan alışveriş yapıyorum.

  Beğen

 2. yunus emre · Şubat 28, 2019

  mama fiyatlarındaki artıştan bende çok şikayetçiyim ancak bazı firmalar var şuan satın aldığımı site gibi aşağıya yazıyorum sizde alışverişinizi oradan yapabilirsiniz, hem tarihi çok geç mamalar gönderiyor hemde sürekli indirimler yapılıyor bu dar zamanda bi nebzede olsa yardımcı oluyor biz hayvan sahiplerine sizede önerebilirim.
  https://www.kurumama.com/

  Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s