AMA sen KIZ çocuğusun!

Bir gün sokağımızda yine çocuklar oyun oynuyor. Kız çocuklarıyla oğlan çocukları arasında bir kavga çıktı. Karşı apartmanda oturan ve oğluna her daim, her koşulda sahip çıkan bir anne*, kız çocuklarına doğru seslendi ve ne olup bittiğini sordu. Kızlar içlerinde o kadının da oğlunun olduğu grubu kast ederek “Bizi rahatsız ediyorlar.” dediler. Kadın ise şu tepkiyi verdi. “Ama bakın siz kız çocuklarısınız. Uymayın onlara. Oynamayın onlarla. Onlar yaramaz, siz uslu olun. Hadi güzel kızlar. Gidin başka yerde oynayın.” dedi.

Bir gün yine bir yerden çıkıp gidiyorum. Yolda kavga eden bir kalabalık var. Yanlarından geçerken bir adamın bir kadına doğru bağırarak “Bak ama bir de sen kadın olacaksın!” dediğini duydum. Sanırım sorun, kadının arabayı yanlış yer park etmesi idi. Bütün o kalabalık kadının başında toplanmış ve adeta “Sen nasıl böyle bir şey yapabilirsin?!” diye bağırıyorlardı. Kadınsa büyük bir utanç içinde sessizce arabasına bindi ve gitti.

Bir anda zihnimde anılar birleşti ve sanki o kızlara “Bakın ama siz kız çocuklarısınız.” diyen kadının oğlunun ve o gün orada o ana şahit olan tüm çocukların sanki büyüyüp, o arabayı yanlış park eden kadına “Bir de sen kadın olacaksın!” diyen adama ve bunu destekleyen o kalabalığa dönüştüğünü hayal ettim.

*Burada bunu derken o annenin o anda oğluna sahip çıkmaması, aksine oğlunu cezalandırması gerektiğinden asla bahsetmiyorum. Bu durumda zaten oğlunun da hiç bir suçu yok. Bahsetmeye çalıştığım şey o annenin kendi oğlunu korumak, kollamak için kız çocuklarını aşağılayan, dışlayan, cinsiyetçi bir tutum sergilemesi. Hemcinsi olduğu o çocuklarla empati kuramaması. Ki büyük ihtimalle kendisiyle de çocukken ve hala şimdi de bir kadın olarak empati kurulmadı/kurulmuyor. Kendisi de büyük ihtimalle çocukken oğlanlarla tartıştığında hakkını aramaması, bir köşede oturan uslu bir kız olması öğretildi. Oğlu da büyük ihtimalle bunu sezinliyor, hissediyor ve bir başkasının, özellikle de karşı cinsin kişisel alanını rahatsız etmemesi gerektiğini bilemiyor. Çünkü annesi de hayatı boyunca kendi hakkının ihlalleri ile dolmuş bir kadın.

“Erk”lerin dünyasında, erkeklerden daha aşağıda ama erkeklerin tasdik ve onayını alarak, hemcinsleri arasında biraz daha yüksekte bir yer edinmeye çalışan kadınların birbirini ezme yöntemleri. Başka türlü bir birey olarak, insan olarak görülebileceklerine inanmıyorlar.

Toplum olarak bunun farkına varamadıkça iyileşemeyeceğiz.

Görsel: Aitch

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s