Storytel’de Dinlediğim Kitaplar (2021)

Storytel kullanmaya 2021’in Ağustos ayında başladım. O zamandan beri zevkle kullanıyorum. Özellikle toplu taşımadayken ve yolda yürürken dinlemeye bayılıyorum. Bu yazımda 2021 yılında Storytel’den dinlediğim kitaplardan biraz söz etmek istiyorum.

Miras – Vigdis Hjorth – Siren

Çeviren: Dilek Başak Seslendiren: Deniz Yüce Başarır

Kitaplığımda olduğundan okumaya başlamıştım ve devamını da dinlerken okuyarak bitirmiştim. Bu sebeple sadece dinleyenlere yaşadığı o bölüm geçişlerindeki zorlanmayı uyuşmazlığı vs. hiç yaşamadım. Psikolojik alt metinli kurgu kitapları seviyorum. Özellikle de “aile” kavramını irdeleyen. Bu sebeple beğendiğim bir kitap olmuştu.

İmkansız İlişkilerden Mümkün İlişkilere – Dr. Bahar Tezcan – Küsurat

Seslendiren: Gonca Vuslateri

Yine elimde okuduğum ve Storytel’de de olduğunu görünce devamını dinlerken okuyarak bitirdiğim bir kitap oldu. Kitabı beğendim. Kurgusal karakterlerin romantik ilişkileri ve bu ilişkilerde yaşadıkları sorunların neden yaşandığına, bunun geçmiş yaşantılarındaki hangi çözülmemiş sorunlara dayandığına dair alana katkı sağlayan güzel bir kitap.

Çatı Katı – Nihan Kaya – Eksik Parça

Seslendiren: Bahar Yanılmaz

Nihan Kaya’nın sanırım 10 kitabını okumuşuzdur. Storytel’de de var mı diye ilk arattığımda karşıma tek bu öykü kitabı çıkmıştı. Dinlerken okuduğum bir kitap daha oldu kendisi. Gerçi okumadığım zamanlarda duvar ve tavan boyuyordum. 😅 Her biri içinde, görülemeyen acılara dair ince nüanslar barındıran öyküler. Nihan Kaya’nın her ne kadar çoğunu okumuş olsam da umarım diğer bütün kitapları da Storytel’e gelir. 💛

Beş Sevim Apartmanı – Mine Söğüt – Yapı Kredi

Seslendiren: Başak Daşman

Kitap yıllardır kitaplığımdaydı. Bir gün okuyacağımı ve çok seveceğimi hissediyordum. Nasip yine dinlerken okumaktaymış. (Daha doğrusu yine duvar boyamaktaymış.) Kitabı çok çok çok sevdim. Favorilerime girdi. İnsanlar neden cinlere, perilere inanamaya ihtiyaç duyar… Neden geçmişlerinin bir kısmını unutmaya, bir kısmını değişik hatırlamaya ihtiyaç duyarlar… Sonunu okurken “Acaba?” dedim ve bundan da çok etkilendim. (Daha fazla bir şey yazmayacağım sürpriz bozan olmasın diye.) Bayıldım. Ay daha ne diyeyim. Mutlaka tanışın bu kitapla. 🤣🥰

Azil – Hakan Günday – Doğan Kitap

Seslendiren: Murat Eken

Hakan Günday ile tanışma kitabım. Yine yıllardır kitaplıktaydı. Okumaya çekiniyordum acaba dili ağır gelir mi diye. Dinlemekle iyi tercih yaptığımı düşünüyorum. Yazarın da ana karakterin de kafasının çalışma biçimi çok hoşuma gitti. İlginç bir metindi. Farklı bir şeyler okumak isteyenlere mutlaka öneririm. Bu arada Murat Eken’in sesi de 💯

Cehenneme Övgü – Gündüz Vassaf – İletişim

Çeviren: Zehra Gençosman, Ömer Madra Seslendiren: Barış Özgenç

İyi ki, iyi ki, iyi ki bu kitapla ve de Gündüz Vassaf’la tanışmışım. Çok sevdim. Her bölüm birbirinden güzeldi. Özellikle Deliliğe Övgü kısmı. 💔 Kesinlikle favorilerime giren bir kitap oldu. Dili hiç ağır değil. Sorgulanmadan kanıksanan düzenle derdi olan herkese öneririm. Bir gün bir sahafta bulursam mutlaka kendime alacağım.

Eve Dönmenin Yolları – Alejandro Zambra – Notos Kitap

Çeviren: Çiğdem Öztürk Seslendiren: İbrahim Selim

Uzun zamandır Zambra ile tanışmak istiyordum. Bu kitabı ilk tercihim oldu. Lakin ne yazık ki pek bana hitap eden bir kitap değilmiş. Sadece hatırladığım kadarıyla anne babanın, çocuğa, biz aslında sensiz daha mutluyuz diye yaptığı itirafı etkileyiciydi. Bu kitabı hep bu sözle anacağım. O kadar.

Korkuyu Beklerken – Oğuz Atay – İletişim

Seslendiren: Murat Eken

Oğuz Atay daha önce hiç okumadım. Ama hep listemdeydi. Bu kitabını dinleyerek başlamak istedim. İyi bir tercih olduğunu düşünüyorum. Tutunamayanlar’ı daha okumasam/dinlemesem de Oğuz Atay’ın neden Oğuz Atay olduğunu bu öykülerini dinlerken anlamış oldum. Tahta At ve Demiryolu Hikayecileri’ni tam olarak çözümleyemesem de bütün öykülerindeki o kendine has hüznü, aynı zamanda mizah anlayışını hissetmemek mümkün değil.

Sıcak Kafa – Afşin Kum – April

Seslendiren: Emre Melemez

Yıllardır okuma listemdeydi. Konusu hayli absürt ve ilgi çekici. Tam da pandemide dinlemek epey manidar olmuştu. Hikayenin bağlanışından pek tatmin oldum diyemeyeceğim fakat klasik karantina temasını farklı bir şekilde anlatıyor olmasını göz ardı etmiyorum.

Türkiye’de Işid – İsmail Saymaz – İletişim

Seslendiren: Murat Sarı

İsmail Saymaz’ın daha önce Şehvetiye Tarikatı kitabını okumuş ve beğenmiştim. Diğer kitaplarına da mutlaka şans vermeyi düşünüyordum. Duyumlar üzerinden değil, ispatlı, kayıtlı mahkeme ifadeleri, mahkemede delil olarak kullanılan telefon konuşmaları vb. üzerinden gazetecilik yaparak kitaplarını yazıyor olmasından dolayı kendisini okumayı tercih ediyorum. Türkiye’deki Işid gerçeğine, insanların akıllarındaki yaşama ve yaşatmaya dair olan her şeyin boşaltılıp, içinin nasıl da sadece ve sadece ölümle doldurulduğuna dair bir şeyler dinlemek/okumak isterseniz önerebileceğim bir kitap.

Yedi Ucuz Şey Üzerinden Dünya Tarihi – Raj Patel, Jason W. Moore – Kolektif

Çeviren: Serkan Gündüz Seslendiren: Cüneyt Kıran

Bu kitabı da çok ama çok beğendim. Bir gün sahafların birinde bulursam alıp elimde bulundurmak, hatta altını çizerek yeniden dinlemek istediğim bir kitap. Yazarlar alanında ne kazar uzmandır bu konuda bir bilgim yok ama “tarih”le arası iyi olmayan beni bayağı kendisine bağladı. Asla sıkıcı değil.

Suç Detayda Saklıdır – Sir Arthur Conan Doyle – Martı

Çeviren: Cumhur Mısırlıoğlu Seslendiren: Umut Tabak

Kurtlar Vadisi hiç izlemedim. O yüzden kitabı Polat Alemdar okuyor gibi hissetmedim. 😂 Umut Tabak’ın sesi 💯 Serinin bütün kitapları elimde var. İlk üçünü de çok önceden okumuştum. Fakat dinlemek çok daha zevkliymiş. Su gibi akıp gitti.

Baskerville’lerin Köpeği – Sir Arthur Conan Doyle – Martı

Çeviren: Cumhur Mısırlıoğlu Seslendiren: Levent Ünsal

Serinin devam kitabı ve benim için de en gizemli olanı. Kitabı sevip sevmediğim hakkında tereddütlerim var, özellikle de sonunu.

Şüphe Asla Uyumaz – Sir Arthur Conan Doyle – Martı

Çeviren: Cumhur Mısırlıoğlu Seslendiren: Murat Özgen

Yine seriden devam ediyoruz. Bu kitap sanırım -şimdilik- serinin içindeki favorim. Çünkü bana mı öyle geldi bilemiyorum ama o dönemin şartlarında kadına ve kadın haklarına saygılı pek çok hikaye var içinde. Dans Eden Adamlar adlı hikaye ise en beğendiğim oldu. Kitap elimde olduğu için hikayede geçen çizimlere bakabildim. Çok eğlenceliydi.

Reklam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s