İstanbul Şehir Tiyatroları Önerileri

Hazır 2018-2019 İstanbul Şehir Tiyatroları 3 Ekim’de perdelerini aralıyor ve 20 Eylül’de de biletler satışa sunuluyorken; 2017-2018 sezonunda gittiğim ve izlemekten keyif aldığım oyunları tavsiye ettiğim bir yazı yazayım dedim.

Oyunların adlarına dokunup bağlantılı siteye giderek konularını okuyup, fragmanlarını izleyebilirsiniz.

REİS BEY: Necip Fazıl Kısakürek’in eserinden uyarlanmış. Adalet ve vicdan kavramları… Birbirinden ayrı değerlendirilmesi gereken iki olgu mudur? Eğer öyle ise bu ikisini birbirinden ayırınca ne kadar insan olabiliriz? Hem aksakallı dedemiz Gandalf ne demiş? “True courage is about knowing not when to take a life, but when to spare one.” Bir de “Many that live deserve death. And some that die deserve life. Can you give it to them? Then do not be too eager to deal out death in judgement. For even the very wise cannot see all ends.”

AY IŞIĞINDA ŞAMATA: Arda Aydın ve o muhteşem sesi diyorum. Güldüren, düşündüren ve şaşırtan bir oyundu. Müzikal kategorisidinde geçmiyor ama içinde şarkılar söyleniyor, akapella yapılıyor. Değişik bir şeyler izlemek istiyorsanız mutlaka gidin.

OYUNUN OYUNU: Ocak ayında yılın ilk izlediğim oyunu olmasına rağmen, yılın en iyi oyunu olmayı hak kazandı. Gerçekten bayıldım. Hatırladıkça hala gülüyorum. Hele ki ikinci perde. Seyirciler artık farklı bir tonda gülmeye başlamışlardı. O kadar çok gülmüştüm ki gözlerimden yaşlar gelmişti. Kendinize, ruhunuza, bedeninize bir iyilik yapın ve bu oyuna gidin. Ahmet Saraçoğlu’nun sesi de çok kuvvetliymiş, bunu söylemeden geçemeyeceğim.

SON: Tek perdelik bir oyun. Fark etmediyseniz söyleyeyim. İzlediğim ilk distopik tiyatro oyunuydu. Günümüzde ve devlet tiyatrosunda bu oyunun oynanması beni gerçekten gururlandırmıştı. Tüm dünyanın sistemini eleştiren bir oyun. Tek perde olmasındaki manayı ve -son-unu hala düşünüyorum. Uykuda olanların uyanmasına vesilen olan bir oyun olur umarım. Bunu ipucu olarak düşünür müsünüz bilmiyorum (buradan sonrasını okumayın isterseniz) ama oyun zaten böyle başlıyor. Çok özür diliyorum adını bilmediğim için ama öğrenir öğrenmez düzelteceğim; kadın oyuncu, o kumaşlara sarınıp, dönüp, tırmanıp durmasına rağmen, o hareketleri yaparken sesini ne kadar iyi kontrol etti, diyaframını ne güzel kullandı. Takdir ve teşekkür ediyorum… Yok olan tarih ve insanların geçmişe duyduğu büyük tutku. Doğru ya da yanlış, bir geçmişinin olduğunu bilme arzusu…

ŞAHANE ZÜĞÜRTLER: Aslında ortada bir dram vardı ve bunu komediyle bir güzel harmanlamışlar. Haldun Dormen oynamış bir zamanlar başrolde. (Belki bundan sonrası ipucu içerebilir) Savaş yüzünden yerinden, yurdundan edilmek. Gittiğin yerde tam anlamıyla köklerini salamamak. Ne geri dönebilmek ne de kalabilmek. Arada kalmışlık duygusu. Bir yandan da travmamızı nasıl anıya dönüştürebilirizi gösteren iyi bir örnek olduğunu düşünüyorum. Trajediyi komediye çeviren o incelik.

HAYAL-İ TEMSİL: 2 kadın + 1 erkek = 3 muhteşem oyunculuk. Hele ki Yiğit Sertdemir. O nasıl bir oyunculuktur. Her rolün hakkını böylesi veren birisini uzun zamandır görmemiştim. Bütün roller mi üzerine cuk diye oturur. Oyunculuk bu dedirtti resmen. Kadın oyuncuların da sesleri çok tanıdık gelmişti. Ses sanatçıları da oldukları aşikar. (İpucu içerebilir) Bence bu oyunun konusu dostluktu. Hep hasret çeken, kavuşmak isteyen arkadaşlar. Uzaklarda bir yerlerde özlediğiniz bir dostunuz varsa oyun boyunca onu düşünebilirsiniz.

SAADET HANIM: Yine hem güldüren, hem hüzünlendiren hem de düşündüren bir oyundu. (İpucu içerir) Eğitim sistemine güzel bir eleştiriydi. Saadet Hanım’ın söylediklerinden mealen aklımda kalanlar: “Biz çocuklardan göz yaşlarımızı gizleyerek hata yaptık. Hep düşmanlardan bahsettik ama kendi hatalarımızdan hiç bahsetmedik. Ne olursanız olun. Hadi şimdi sarılın birbirinize.”

İzlediğim 9 oyundan 7’sini beğenmişim. Çok da kötü bir oran olmasa gerek. Darısı diğer sezonların başına.

Görsel: James R. Eads

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s